Fajka wodna
Blog o fajkach wodnych

Co to jest fajka wodna ?

Etykiety: , ,
Na początek pozwolę sobie zacząć od podstawowych informacji. Czyli co to jest fajka wodna ?
Oczywiście ma ona kilka nazw używanych naprzemiennie. Mówimy na nią także shisha lub sheesha, nargile lub po amerykańsku hookah.
Mimo iż z definicji może wynikać iż jest nią także bongo bo de facto, kurde, nią jest :/ to nie o taką fajkę wodną nam chodzi.
Chodzi nam tu oczywiście o sziszunię w której smażymy sobie aromatyczne tytonie lub melaski o wspaniałych smakach i aromatach.

Fajka wodna - typ fajki, w której dym wciągany jest po przefiltrowaniu przez wodę, która jednocześnie go schładza.Woda znajduje się w zazwyczaj szklanym dzbanie. Rurka doprowadzająca dym z cybucha z tytoniem zanurzona jest w wodzie, natomiast rurka połączona z ustnikiem - nie. 
Dym dostaje się najpierw pod wodę a następnie wydostaje się nad jej powierzchnię skąd wędruje przez wąż do ust palacza.

Co to jest nargile wyjaśni wam gąsienica z Alicji w krainie czarów.
"- Jaki piękny prawdziwek! Jaki ogromny! O, usiądę sobie w jego cieniu i odpocznę. Tylko zaraz, skąd ten wonny, choć gryzący dym? 
O rany, grzyb się pali! Choć nie, tam na kapeluszu ktoś siedzi i pali fajkę. Halo., hali! Słyszy mnie pan? Jestem Alicja! A pan?. . . Słyszy mnie pan? Dlaczego pan nic nie mówi? To niezbyt ładnie! 
Przecież przedstawiłam się, więc grzeczność wymaga tego samego od pana! Takie duże stworzenie a ja musze mu prawić morały. . .
- Nie musisz. Zresztą kim ty jesteś, żeby tak się do mnie odzywać? Jakie masz prawo? Czyż nie widzisz, że palę fajkę, która nazywa się nargile? 
Palenie takiej fajki wymaga skupienia. Wie o tym każda przyzwoita gąsienica. . .
- A więc jest pan gąsienicą! Panie Gąsienico, zatem proszę mi powiedzieć co to takiego fajka nargile?
- A nie mówiłem? To istna bezczelność nie wiedzieć takich rzeczy! To - jak widzisz- taka długa fajka ze zbiorniczkiem z wodą przy cybuchu. Dym przechodzi przez wodę i dopiero wtedy trafia do moich płuc.
- Ależ to niemądre! Któż to jeszcze dzisiaj zatruwa sobie płuca dymem? To. . . to. . . głupie i niemodne!
- Wszystko dziś jest niemodne, a poza tym jakiś taki dziwny stwór jak ty nie będzie mi mówił, co jest mądre! Czy potrafisz wyrecytować z pamięci jakiś. . . poemat dwudziestozwrotkowy?. . .
- Poemat?. . . A dlaczego akurat poemat?
- Obojętnie, może być cokolwiek innego, byle było wierszem i miało dwadzieścia zwrotek!
- Nie. . . nie potrafię. . . Wstyd mi, ale po pierwsze mam krótką pamięć, a poza tym dziś w szkole już nie każą nam się uczyć na pamięć.
- W szkole! I któż tu mówił, ze jestem niemodny? Co za bezczelność! A przecież ja mogę recytować z pamięci choćby najdłuższe poematy bez jednej omyłki. Zapewne to przez te fajkę, którą współczesna młodzież tak gardzi!
- Ależ panie Gąsienico! Po pierwsze palenie tytoniu to. . . no, powiedzmy: niezbyt mądre, a po drugie - czyż nie szkoda czasu na uczenie się na pamięć?
- Szkoda czasu, szkoda czasu! A co robić z czasem, który sobie tak nonsensownie wolno płynie?"

W zależności od zastosowań, kręgu kulturowego i występowania istnieją różne rodzaje fajek wodnych:
  • Bongo - niewielkich rozmiarów fajka wodna służąca najczęściej do palenia różnego rodzaju ziół oraz marihuany, której nie polecamy.
  • Szisza (także Nargile lub indyjska fajka wodna) - arabska fajka wodna służąca do palenia melasy
SheeshaShisha polski odpowiednik - szisza ( شيشة) (nazwa egipska), zwana też nargilą ( نرجيلة) (nazwa pochodząca z Libanu), lub argilą (أرجيلة), lubhookah (حقة,  حقہ) to rodzaj fajki wodnej tradycyjnego na Bliskim Wschodzie i w Azji przedmiotu do palenia.

Zbudowana jest ona z:
  • Dzbana, najczęściej szklanego naczynia (rzadziej miedzianego lub ceramicznego) często ozdobnego, do którego nalewa się wodę lub np. wino, mleko lub inny płyn modyfikujący smak palonego tytoniu
  • Systemu, metalowej rury (często ozdobionej finezyjnymi wzorami) podłączanej do dzbana odpowiadającej za doprowadzanie powietrza i odprowadzanie dymu; zakończonej podstawką (talerzem) oraz glinianym nakładanym naczynkiem na tytoń lub inną melasę zwanym cybuchem.
  • Węża czyli elastycznej rurki (wykonywanej pierwotnie ze skóry),  powleczonej materiałem , zdobionej, zakończonej metalowym bądź drewnianym ustnikiem, przez którą zaciąga się dym powstały w dzbanie.
Melasa w wielu różnych smakach w fajce wodnej nie jest palona bezpośrednio. Przykrywa się ją podziurkowaną folią aluminiową lub specjalnie dopasowanym sitkiem, i na nią kładzie specjalnie do tego przeznaczone węgielki. Niektóre fajki posiadają także specjalne kominki by osłonić węgielki, dzięki którym węgiel trzyma temperaturę. Przez zastosowanie komina fajka pali się dłużej i jest osłosłonięta od wiatru podczas palenia na zewnątrz. Poprzez zaciąganie powietrza przez wąż, węgielek tli się i podgrzewa znajdującą się pod nim melasę. Powstający dym przechodzi przez wodę w zbiorniku, która ochładza go i filtruje.
Szisza w Egipcie jest bardzo popularna. Egipcjanie lubią zbierać się wieczorami i palić podczas wspólnych pogaduszek. Również podczas oprowadzania grup turystycznych przewodnicy często otrzymują sziszę na czas zwiedzania od właściciela zwiedzanego obiektu, np. fabryki alabastru, a turystom podawana jest carcadee, czyli herbata z hibiskusa.
Powyższy tekst jest częściowo zaczerpnięty z wikipedii.

Czy powyższy tekst wyczerpuje podstawowe informacje o fajce wodnej ? Czy według Was to wystarcza żeby zrozumieć jak działa shisha czy może należałoby coś jeszcze dodać ?

0 komentarze:

Prześlij komentarz


Pomagaj i wygrywaj

Obserwatorzy

Wystąpił błąd w tym gadżecie.

FOTOKOD

FOTOKOD